1. Ana Sayfa
 2. Öne Çıkanlar
 3. Telefon Şarjı Nasıl Uzun Süre Gider – 11 Kritik Öneri
Trendlerdeki Yazı

Telefon Şarjı Nasıl Uzun Süre Gider – 11 Kritik Öneri


Telefon şarjının uzun gitmesi için birçok teknik çözüm ve dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Modern hayatta insanların elinden düşmeyen ve sürekli olarak kullanılan cep telefonları, fabrikadan çıktıkları anda belirli bir pil gücü ile piyasaya sürülmektedir ve şarjı bitmeyen telefon düşünülmesi imkansızdır. Bu noktada yapacağımız tek şey; telefon şarjı uzatmak için sizlere taktikler vermek olacaktır. Bu taktikler;

 1. Reklamlardan Kurtulun!
 2. Arka plandaki uygulamaları kapatmak,
 3. Güç tasarrufu modunu kullanın,
 4. Telefonu tamamen şarj etmemek,
 5. Şarjın sıfırlanmasını beklemek,
 6. Telefonu tüm gece şarjda bırakmamak,
 7. Kablosuz ağ bağlantılarını sürekli açık bırakmamak,
 8. Gerektiğinde uçak modunu kullanmak,
 9. Ekran parlaklığını azaltmak,
 10. Ekran koruyucusunu hareketsiz seçmek
 11. Telefonun çekmediği yerde telefonu kapatmak,

1.Reklamlardan Kurtulun

Bir insanın hayatı boyunca toplamda 1.5 yıl reklam izlediğini biliyor muydunuz? Telefon şarjı ve internet paketlerinin yaklaşık %15’i reklam izlerken kullanılmaktadır. Reklamlardan kurtularak hem internet paketimizden hemde şarjdan tasarruf edebiliriz.

Reklamlardan nasıl kurtulurum?

Reklamlardan kurtulmak için mutlaka şarj dostu brave browseri indirmelisiniz. Brave google chrome gibi ücretsiz bir web tarayıcısıdır. (Brave dünya çapında 20 milyon aktif kullanıcıya sahip ve Japonya’da en yaygın kullanılan tarayıcılar sıralamasında 1.sırada bulunuyor.)

Brave Browser’in Özellikleri

 • Youtube dahil internet’teki tüm reklamları otomatik olarak engeller.
 • Reklamları engellediği için internet paketinizden ve telefon şarjınızdan %20’ye varan tasarruf sağlarsınız.
 • Youtube videolarını arka planda oynatabilirsiniz.

Youtube’den Müzik Dinlerken Ekranı Kapatın

Sadece müzik dinlediğiniz sırada aslında ekran görüntüsüne ihtiyacınız yoktur. Fakat youtube ekranı kapattığınızda şarkıda kesiliyor ve arka planda çalıştırmaya izin vermiyor. Yukarıda tarayıcı olarak brave browseri önermemizin bir diğer nedenide budur. Brave browser arka planda youtube videolarını oynatmayı mümkün kılıyor. Böylelikle müzik dinlerken fazladan tasarruf yapabilirsiniz. (Brave browseri açtıktan sonra Ayarlar > Arka planda oynatma > Etkin ayarlama yaparsanız şarkıları artık arka planda çalıştırabilirsiniz.)

2.Arka Plandaki Uygulamaları Kapatmalısınız

Telefon şarjı az gidiyor probleminin görünmeyen sebeplerinden birisi de arka plandaki uygulamalardır. Belki de dünya üzerinde en fazla yapılan hatalardan birisi de arka plandaki uygulamaları bilmemek veya kapatmamaktır. Eğer, bir uygulamayı kullanırsanız ve kapatmazsanız o uygulama otomatik olarak arka plana geçer ve böylelikle enerji tüketimine devam etmektedir. Bu yüzden de telefon şarjı azalmaya başlamaktadır. Ancak, telefon şarjının uzun gitmesi için arka plandaki uygulamaları kapatıp küçük bir optimizasyon yaparsanız gün sonunda yüzünüz gülecektir.

3.Güç Tasarrufu Modunu Açmalısınız

Telefon şarjını uzatmak için güç tasarrufu modu mutlaka kullanılmalıdır. Peki, ne işe yarar güç tasarrufu modu? Normal şartlarda telefonunuz cebinizdeyken bile enerji tüketimi yapmaktadır. Gereksiz uygulamalar açık kalır, ekran parlaklığı üst seviye de olur ve bunlar gibi birçok gereksiz enerji tüketimi yapılmaktadır. Ancak, güç tasarrufu modunu aktifleştirdikten sonra telefonun pil ömrünü uzatmak için çok az şey yapsanız dahi yetecektir.

4.Telefonun Bataryasını Tam Olarak Doldurmamalısınız

Telefon bataryam ısınıyor probleminin kaynağının bu olduğunu belirterek başlamakta fayda var. Telefonunuzu sabahlara kadar şarja takarsanız ve tamamen doldurursanız bataryanız şişecektir ve gereksiz yere ısınacaktır. Bu nedenden dolayı da telefon şarjının uzun gitmesi için telefon şarjı 80 veya 90 iken fişi prizden çekin.

5.Şarjın Tamamen Bitmesini Beklemelisiniz

Telefon şarj problemi, akıllı cihazlar arasında en çok görülen problemler arasında yer almaktadır. Tabi, bu sebebe bağlı olarak da pil ömrünün kısalması söz konusu olmaktadır. Peki, telefon nasıl doğru şarj edilir? Bunun cevabı basit. Telefonu şarj ederken tamamen doldurmamanız gerektiğini üst tarafta belirtmiştik. Şimdi ise bataryanın boşalmasına gelelim. Günümüzde en çok yapılan hatalardan birisi de telefonun şarjı tam olarak bitmeden hemen şarja takmaktır. Yapılan bu hata bataryanın ömrünü kısaltmaktadır. Normal bir telefonun bataryası ortalama 400 kere sıfıra inmeye tahammülüdür. Eğer, telefonunuz yaklaşık 400 kere 0’ı gördüyse şarjınız daha hızlı gitmeye başlayacaktır.

6.Telefonu Gece Şarjda Bırakmamalısınız

Telefon şarj ömrünü uzatmak içinLi-ion pillerinin kıymetini bilmemiz gerekmektedir. Bu piller, tamamen şarj edildiği andan itibaren elektrik akımının durmasını söyler ancak elektrik akımı durmadığı için enerji akışı devam eder. Bu işlem kısa sürede her ne kadar pratik dursa da uzun vade de ciddi problemler yaratabilmektedir.

7.Kablosuz Ağ Bağlantılarını İhtiyacınıza Göre Açmalısınız

Telefonun pil ömrünü uzatmak için yapacağınız en basit ama en etkili çözümlerden birisi de gereksiz bağlantıları kapatmak olacaktır. Telefon cebinizdeyken dahi örneğin ‘’Konum’’ açıksa siz hareket ettikçe konum yeniden hesaplanacaktır ve böylelikle telefonu kullanmadığınız halde telefon enerji tüketecektir. Bu durum tüm kablosuz ağ bağlantıları için geçerlidir. Eğer, şarj nasıl daha uzun gider? Sorusunu kendinize soruyorsanız ağ bağlantılarını ihtiyacınıza göre kullanmanız gerekecektir.

8.Gerektiğinde Uçak Modunu Açmalısınız

Telefon şarjı uzatmak için en etkili yöntemlerden birisi de uçak modudur. Telefonu aktif bir şekilde kullanmadığınızda şarjının az gitmesi için telefonu ‘’Uçak modu’’na aldığınızda telefon sadece ana işlevleri ile kullanılacaktır. Gereksiz enerji tüketimi yapan her şey otomatik olarak kapatılacaktır. Uçak modunu kapattığınız da ise tekrar aktif olacaktır.

9.Ekran Parlaklığını Mekana Göre Ayarlamalısınız

Ekran parlaklığını arttırdıkça telefon daha fazla enerji harcayacaktır. Bu nedenden dolayı da şarj tüketimi olduğundan daha fazla olacaktır. Bu tarz durumlarda düşük ekran parlaklığı öneriyoruz. Telefon şarjının uzun gitmesi için mutlaka otomatik ekran parlaklığını kullanmanız  gerekir.

10.Ekran Koruyucusunu Hareketsiz Seçmelisiniz

Günümüzde birçok ekran koruyucusu vardır. Bunlar, genel olarak canlı renklerde hareketli olanlarıdır. Bu ekran koruyucular her ne kadar güzel olursa olsun telefonun gereksiz pil tüketmesine sebep olmaktadır. Telefon cebinizde yanlışlıkla açılsa bile tüm şarjı bitirme potansiyeli olan hareketli ekran koruyuculardan uzaklaşıp daha stabil ekran koruyuculara yönelmelisiniz.

11.Telefon Çekmiyorsa Kapatmalısınız

Telefonun çekmediği yerlerde ciddi bir enerji tüketimi söz konusudur. Şarjım çok çabuk bitiyor diyorsanız muhtemelen telefonun zor çektiği veya hiç çekmediği bir lokasyondasınızdır. Sebebine gelecek olursak; telefonunuz çekmediği süre boyunca çekmek için büyük oranda enerji tüketimi yapmaktadır. Bu nedenden dolayı da telefonu kullanmadan da telefonun şarjı hızlı bir şekilde inmektedir. Şarjın uzun gitmesi için bu gibi durumlarda telefonu kapatmanız sizin için iyi olacaktır.

Telefonu, Başka Şarj Cihazı İle Şarj Etmeyin!

Telefonum şarj olmuyor gibi problemlere ithafen bu uyarıyı yapmak istedik. Ayrıca, telefonum çok ısınıyor probleminin sebebi de bu olabilir.

Şarj aletlerinin voltajları farklıdır. Bu yüzden dolayı da herhangi bir markaya ait şarj aletinin voltajı yüksek olabilir. Ancak, sizin telefonununuza ait şarj aletinin voltajı düşükse ciddi problem yaşayacaksınız demektir. Çünkü, yüksek voltaj ile telefonunuz şarj edildiğinde cihazınızın pil ömrü kısalacaktır ve pilde şişme meydana gelecektir. Siz, hızlı şarj ettiğini sanabilirsiniz ancak şarj ömrü gittikçe kısalacaktır.

Telefon Şarjı Uzatmak İçin Püf Nokta

Telefon şarjı hemen bitiyor derdinden yakınıyorsanız, maddelere geçmeden önce bu başlığı okumalısınız. Telefonlar, her geçen sene düzenli olarak güncellemeler almaktadır. Bu nedenle de telefonlarda ani yavaşlamalar ve bataryanın hızlı boşalması gibi sebepler görülebilmektedir. Eğer, eski model bir telefonunuz varsa ve aşırı güç tüketimi istemiyorsanız güncellemeleri bir süre ertelemenizde fayda görmekteyiz.

Yorum Yap

Yorum Yap