1. Ana Sayfa
 2. Öne Çıkanlar
 3. İnternet Paketinden Tasarruf Etmenin 12 Püf Noktası
Trendlerdeki Yazı

İnternet Paketinden Tasarruf Etmenin 12 Püf Noktası


Mobil veri tasarrufu yaparak internet paketinizin kullanım süresini ciddi oranda arttırabilirsiniz. Tabi, internet paketinden tasarruf etmek için aşağıda sizlere sunduğumuz yöntemleri uygulamanız gerekiyor. Tüm yöntemler denenmiştir ve tasarruf sağladığı kanıtlanmıştır. İşte, aşağıda yer alan yöntemlerin listesi;

 1. Reklamlardan Kurtulun.
 2. Mobil veri kullanımını sınırlandırın.
 3. İnternet kontrolü yapın.
 4. Instagram’da ‘’Hücresel veri kullanımı’’ ayarı yapın.
 5. Otomatik yenileme özelliğini durdurun.
 6. Wi-Fi olan yerde mobil veriyi kapatın .
 7. Uygulamaları Wi-Fi üzerinden güncelleyin.
 8. Haritalarda çevrimdışı özelliğini kullanın.
 9. Tarayıcı önbelliğini açın.
 10. Whatsapp otomatik indirme seçeneğini kapatın.
 11. 3G kullanabilirsiniz.
 12. İnternet paketinden video izlemeyin.

Mobil Veri Tasarrufu Nedir?

Gerek veri kullanımını azaltmak veya engellemek için yapılan çalışmalar sonucunda mobil veri tasarrufu sağlanmış olur. Gündelik hayatta farkında olmadan arka planda yüksek oranda internet kullanımı görülebilir. Bu kullanımı azaltmak hatta durdurmak için yapılan çalışmaların bütünü tasarruf çalışmalarına girer.

Eğer, ‘’İnternet paketim çabuk bitiyor’’ şikayetiniz varsa aşağıdaki verilen maddeleri tek tek okuyup hatalarınızı bulmanız gerekiyor.

1.)Reklamlardan kurtulun

İnternet paketinizin ve telefon şarjınızın %15’inin reklamlara harcadığınızı biliyor musunuz? Reklamlar yüksek ses ve yüksek görüntü kalitesi içerdiği için yüksek veri kullanımına neden olurlar. Ayrıca Facebook ve Google gibi büyük şirketler sizlere daha iyi reklam sunabilmek için arama kayıtlarınızı sürekli olarak depo ederler. Alışveriş yaptığınız siteler, yaptığınız aramalar, konum bilgileriniz ve hatta ortam dinlemesi dahil. Bu bilgi trafiği arka planda olup bitiyor ve elbette tüm bu işlemler sizin İnternet paketiniz üzerinden gerçekleşiyor.

Nasıl Kurtulabilirim?

Brave Browser ile reklamlardan ve gereksiz arka plan çalışanlarından kurtulabilirsiniz. Brave Browser, dünya çapında 20 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip bir web tarayıcısıdır. Kısa sürede Brave, Japonya’da en çok kullanılan varsayılan tarayıcı olmayı başardı.

Brave Browserin Özellikleri Nelerdir?

 • Youtube dahil internet’teki tüm reklamları otomatik olarak engeller.
 • Reklamları engellediği için internet paketinizden ve telefon şarjınızdan %20’ye varan tasarruf sağlarsınız.
 • Youtube videolarını arka planda oynatabilirsiniz.

İNDİR

Yukarıdaki indir bağlantısını kullanarak Brave’nin resmi sayfasına gidebilir ve tarayıcı indirebilirsiniz.

2)Mobil Veri Kullanımını Sınırlandırın

Akıllı telefonların ‘’Mobil veri’’ kısmında fazla kullanımı önlemek amacı ile sınırlandırma seçeneği var. Bu seçeneğe girdiğinizde bir ay boyunca ne kadar internet kullanmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Belirledikten sonra o limite geldiğinde veri duracaktır. Bunu gündelik yaşamınızda da uygulayarak mobil veri tasarrufu sağlayabilirsiniz.

3)İnternet Paketi Tasarrufu İçin Sürekli Kontrol Edin

İnternet paketinin uzun süre gitmesi için yapacağınız en basit yöntemlerden birisi de düzenli olarak takip yapmanızdır. Her akıllı telefonda mobil veriyi günden güne takip eden bir sistem bulunur. Bu sistemde hangi uygulamanın ne kadar internet harcadığı yazar. Aynı zamanda günden güne de size rapor olarak sunulur. Buradaki verilerle analiz yaparak önlem alabilirsiniz.

4)Instagram’daki Veriye Dikkat Edin

Instagram mobil veri azaltma yöntemi ile internet paketinizden ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz. Instagram, işlevi gereğince fotoğraf ve video paylaşımı yapılan bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu platformda yayınlanan materyaller ise yüksek çözünürlükte yayınlanıyor. Yani bu da demek oluyor ki; internet paketini ciddi zarara uğratıyor.

Instagram mobil veri ayarı için ilk olarak ayarlar kısmına gelin daha sonra ‘’Hesap’’ butonuna basın. Daha sonra karşınıza çıkacak olan ‘’Hücresel veri kullanımı’’ sekmesine tıklayın ve bu seçeneği aktifleştirin. Böylelikle görsel ve videoların kalitesi düşecek ve buna bağlı olarak mobil veri tasarrufu sağlanacak.

5)Otomatik Yenileme Özelliğini Kapatın

Günümüz akıllı telefonlarında arka planda çalışan uygulamaları tekrar devreye sokmak için yenileme özelliği bulunuyor. Telefonda hangi uygulamayı sık kullanıyorsanız, o uygulama sürekli olarak arka planda yenileniyor. Tabi, arka tarafta sürekli açık kalan uygulama ise hem internet paketinizden hem de şarjınızdan sizi zarara uğratıyor. Eğer, ‘Arka planda yenileme’’ özelliğini kapatırsanız internet paketinden tasarruf etmiş olacaksınız.

6)Wi-Fi Olan Yerde Mobil Veriyi Kapatın

İnternet paketinin az gitmesi için en fazla yapılan taktiklerden birisi de Wi-Fi olan yerde mobil veriyi kapatmaktır. Bildiğiniz üzere Wi-Fi ile ücretsiz bir şekilde internete bağlanabilirsiniz. Geçen bu süre içerisinde mobil verinizden herhangi bir oynama olmaz. Bu nedenle de eğer bir yerde Wi-Fi varsa mutlaka mobil veriyi kapatmalısınız.

7)Uygulama Güncellemelerini Wi-Fi Üzerinden Yapın

En çok yapılan hatalardan birisi de uygulamaları mobil veri kullanarak güncellemektir. Bu hata ile birlikte mevcut paketiniz, bir gün içerisinde dahi bitebilir. Bu yüzden uygulama ayarlarında güncellemelerin sadece ‘’Wi-Fi’’ üzerinden yapılabileceğini ayarlayın ve güncellemeleri Wi-Fi üzerinden yapın.

8)Haritalarda Çevrimdışı Kullanımı Ayarlayın

Harita ve navigasyon kullanımını normal hayatta biraz daha fazla yapıyorsanız bunun için bir taktiğimiz var. Bulunduğunuz lokasyonun haritasını daha önceden telefonunuza indirdiğiniz zaman mobil veri kullanımını azaltmış olacaksınız.

9)Tarayıcı Önbelleğini Açın

Mobil internet tasarrufu için önbelleği mutlaka açmalısınız. Herhangi bir web siteyi ziyaret ettiğinizde dosyalar telefona yüklendiğinde bir sonraki girişte yüklenme ihtiyacı duymaz. Bunun gerçekleşmesi için de önbellek kullanımını açmanız gerekiyor. Eğer, önbellek kullanımını açmazsanız, her sayfaya girdiğiniz de eski bilgileri tekrar tekrar mobil veriyi kullanarak yükleyecektir.

10)Whatsapp Otomatik İndirme Seçeneğini Kapatın

Mobil veri tasarrufu için Whatsapp’ın detaylı kullanımını çok iyi bilmeniz gerekiyor. Whatsapp’ın veri ayarlarında ‘’Otomatik indirme’’ seçeneği bulunuyor. Bu seçenek ile size gönderilen video ve görseller otomatik olarak indiriliyor. Bu durum da veri kullanımını ciddi bir şekilde arttırıyor. Bunun için manuel indirme seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor.

11)3G Hatta 4G Kullanımı Yapabilirsiniz

4G ve 4.5G yüksek internet hızı sunar. Yüksek internet hızı sunarken de 3G’ye göre çok daha fazla veri tüketimi yapar. Eğer, internet paketi tasarrufu yapmak istiyorsanız 4.5G’den vazgeçip 3G’ye tekrar dönebilirsiniz. Böylelikle internet paketiniz daha uzun süre gidebilir.

12)İnternet Paketinden Video İzlemeyin

İnternet paketi ile yüksek çözünürlüklü bir video izlediğinizde ciddi anlamda paketinizden düşüş göreceksiniz. Eğer, abartırsanız sadece video izleyerek bile birkaç gün içerisinde paketinizi bitirebilirsiniz. Bunun için sadece Wi-Fi bulunan yerlerde video izleyin.

Yorum Yap

Yorum Yap