1. Ana Sayfa
  2. Token Dünyası
  3. İçerik oluşturarak Kripto Para Kazanabileceğiniz Siteler

İçerik oluşturarak Kripto Para Kazanabileceğiniz Siteler


1.) Publish0x.com

Kayıt olup makale yazarak Publish0x üzerinden kripto para kazanmanız mümkün. Sadece makale yazarak değil, aynı zamanda okuyarakta kazanabiliyorsunuz. Sitede vakit geçirdikçe otomatik bakiyeniz azar azar artış gösteriyor.

Hangi tokenleri kazanabiliyorum?

Publish üzerinde şuan BAT, ETH ve LRC isimli 3 token ile ödeme alabiliyorsunuz. Minumum ödeme eşiğine ulaştığınızda çekim talebinde bulunabiliyorsunuz. Minumum ödeme eşikleri çok yüksek değil. Örneğin BAT için 3.8 civarında bir minumum ödeme limiti bulunuyor.

Ne kadar kazanabilirim?

Publish0x’i test amacı ile 2 adet makale yayınladık. Bir makale Türkçe dilinde diğeri ise İngilizce dilinde yazılmış. Türkçe içerikten hiç kripto para kazanamadık fakat 180 kelimelik İngilizce makalemiz ile sadece bir kaç saat içerisinde 0.45 cent kazanmış olduk. İçerik okunmaya devam ettiği sürece makalemiz kazanç vermeye devam edecek.

Publish0x üzerinde sıkı çalışan bazı içerik üreticilerinin aylık 300 dolar ve üzerinde kazanç elde ettiklerini görebilirsiniz.

2.) Steemit

Blockchain tabanlı sosyal medya paltformlarının ilk popüler örneği olan Steemit reddit ve medium karışımı bir platform olma özelliğine sahip. Steemit bir aralar çok popüler olmasına rağmen, hive.blog gibi çeşitli platformların yükselişi ile popüleriğini kaybetmeye başlamıştır. Steemit kendisine ait kripto para birimi bulunuyor. Steemit üzerinde içerik üreterek steem dollars kazanmak mümkün.

Steemit Kazançlı Mı?

Platform ilk kurulduğu yıllarda kazançlıydı. Şuanda dışarıdan bakıldığında yine kazançlı gibi görünüyor. Ana sayfada sadece bir içerikle 100 dolar civarı para kazanan bir sürü insan görebilirsiniz. Fakat steemit algoritması bazı insanlar tarafından manipüle edildiği için platform üzerinden içerik oluşturarak kazanç elde etmek artık eskisi kadar kolay değil. Türkçe içerikle özellikle pek şansınız yok diyebilirim.

3.) Hive.Blog

Steemit projesinin Justin Sun’a satılmasına tepki olarak Steemit topluğunun bir kısmının steemit’ten ayrılarak hive’yi kurması ile ortaya çıkmıştır. Steemit yazarlarının %90’ı hive’ye katılmış ve hive üzerinden içerik oluşturmaya başlamışlardır. Hive için yeni steemit diyebiliriz. Hive’nin kendisine ait hive isimli tokenı bulunuyor. Platform üzerinde içerik üreterek hive kazanmak mümkün.

Hive.Blog kazançlı mı?

Deneme amacı ile 7-8 adet türkçe içerik yazdık ve sadece 1 dolar kazanç elde edebildik. Fakat içeride düzenli olarak İngilizce içerik üreten kişilerin tek bir makale ile 100 dolar gibi kazançlar elde etiklerini görebilirsiniz. Eğer İngilizce biliyorsanız hive platformundan iyi paralar kazanmak mümkün. Fakat sadece Türkçe içerik yazacaksanız maalesef Türk kullanıcı sayısının az olması nedeni ile kazanç elde etmek tıpkı steemit gibi pek mümkün görünmüyor.

4.) LBRY.TV

Youtube benzeri yayın yapan bir platformdur. Platformun kendisien ait blockchaini bulunuyor. Video içerik yükleyerek, videolarınız izlendikçe lbry token kazanabiliyorsunuz. Ayrıca içeride vakit geçirerek ve video izleyerekte lbry kazanmak mümkün. Örneğin ;Türk popüler youtuberlerden Efe Aydal lbry.tv kullanmakta. Video içeriklerini youtube’den önce lbry üzerinden paylaşmaktadır. Plaftorma kayıt olup detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

5.) Uptrennd

Blockchain altyapısı ile çalışan bir başka sosyal medya platformu olan uptrennd tasarım olarak yine reddit’e benziyor fakat redditen farkı kazandıkları paranın yüzde 79’unu 1up denen tokenleri aracılığıyla topluluğa geri dağıtması.

Uptrennd 2019 yılının ocak ayında açıldı ve şu anda 140 bin üyesi bulunuyor. Platformun kendisine ait 1up adında tokeni bulunuyor. Uptrennd üzerinden içerik üreterek yada paylaşım yaparak 1up token kazanabilir ve bunları borsalar aracılığı ile TL’ye çevirebilirsiniz.

Uptrennd üzerinde kazandığınız 1up tokenleri ile kendi içeriklerinizin daha fazla okunması için yukarı oy basabilirsiniz. Ayrıca level atlama sistemi gibi çeşitli metrikler bulunuyor.

Türk web kültüründe bizlerin ”Caps” yabancıların ise ”Meme” diye tabir ettiği komik yada ilginç paylaşımlar uptrennd sitesinde epey ilgi görüyor.

Eğer ingilizce makale yazacak kadar iyi değilseniz, caps (meme) paylaşaımları yaparakta 1up kazanmak mümkün.

Uptrennd üzerinde ayrıca özgün içerik yazmak zorunda değilseniz, kaynak göstererek kopyala-yapıştır ile yapacağınız paylaşımlar ilede token kazanabiliyorsunuz.

Sonuç: İngilizce biliyorsanız bu tip platformlar üzerinde sıkı çalışma ile Türkiye’deki asgari ücretin üzerinde kazançlar elde etmek mümkün. Aynı zamanda fiverr yada bionluk gibi platformlara kayıt olarak buralardan tanıtım yazısı satarak ilave kazançlar elde edebilirsiniz.

Türkçe içerik üreterek pek fazla kazanç mümkün görünmüyor. Fakat yinede hobi olarak blog yazarak bir miktar token kazanabilirsiniz. Bitcoin’in ilk kuruluş yıllarında çeşitli sitelerde çok kolay görevler karşılığında 5’er ‘5er dağıtıldığını biliyor musunuz? ve Şuan bir bitcoin 11.000 dolar seviyesinden işlem görüyor. Yukarıda bahsi geçen platformlarda kazanacağınız az sayıda tokenler belkide zaman içerisinde yüksek değer artışları yakabilir. Bu yüzden hali hazırda hobi olarak medium yada blogspot üzerinden blog yazıyorsanız, içeriklerinizi bu yeni nesil merkezi olmayan sosyal medya içerik platformlarına taşımayı düşünebilirsiniz.

Ek olarak Kuende.com ve Sapien.Network isimli iki siteyide inceleyebilrsiniz. Kullanıcı sayıları çok düşük olduğu için özel başlıklar altında inceleme yapmadık. Bu platformlarında kendilerine ait KUE ve SPN isimli tokenlerı bulunuyor ve paylaşım yaparak bu tokenlerdan kazanabiliyorsunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap