1. Ana Sayfa
 2. Öne Çıkanlar
 3. Reklamları Engelle, İnternetini Hızlandır
Trendlerdeki Yazı

Reklamları Engelle, İnternetini Hızlandır


Reklam engelleme, daha kesintisiz ve kaliteli tarayıcı deneyimi yaşamak için başvurulan yöntemlerden birisidir. Herhangi bir tarayıcıda gezinirken karşınıza reklamlar çıkacaktır. Bu reklamlar, birçok web sitenin kazancı durumundayken birçok web sitenin de kullanıcıları yanıltmak için kullandığı yöntemlerden birisidir.

Son zamanlarda ortaya çıkan reklam engelleme eklentileri ve programları ile birlikte daha güvenilir ve kaliteli tarayıcı deneyimi yaşayabilirsiniz. Reklam engelleme programları aşağıda bulunan listedeki gibidir;

 1. Brave Browser
 2. AdBlock
 3. CyberGhost
 4. SurfsharkCleanWeb
 5. NordVPN
 6. Opera
 7. AdFender
 8. Ghostery

1.Brave Browser

Brave Browser tüm reklamları otomatik olarak engelleyen, 20 milyon aktif kullanıcıya sahip bir web tarayıcısıdır.

Brave Browseri Kullanmak İçin 7 Neden

 • Dünyanın en hızlı web tarayıcısı!
 • Brave Browser tüm reklamları otomatik olarak kaldırır.
 • Tamamen Ücretsiz!
 • %100 Kişisel veri gizliliği garantisi (Açık kaynak kodlu)
 • Reklamlar engellediği için; İnternet paketinizden ve telefon şarjınızdan %15’e varan tasarruf sağlar.
 • Brave ile beğendiğiniz içeriklere ve yayıncılara destek sağlayabilirsiniz.
 • Brave ile Youtube videolarını artık arka planda oynatabilirsiniz. 

”Reklamları engelleme özelliği varsayılan ayar olarak gelir, indirdikten sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.”

İNDİR

2.AdBlock

Yaklaşık 10 yıldır Google reklam engelleme görevini başarı ile sürdüren AdBlock eklentisi, piyasadaki reklam engelleyiciler arasında hatrı sayılır bir konumda yer alıyor. Google Chrome tarayıcısının uzantısı olduğu için kullanımı basit olan bu eklentiyi, Google’ın mağazasına girip kolayca elde edebilirsiniz. Adblock ile hangi reklamlar engellenir?

 • Açılır pencere reklamları
 • Reklam görselleri
 • Video reklamları
 • Diğer reklam türleri

Yukarıdaki reklam türlerini engelleyen ve karşınıza çıkarmayan AdBlock eklentisi ile istediğiniz sitelerde reklam gösterimi de yapabilirsiniz. Eklenti içerisinde hariç tutabileceğiniz siteleri de ekleyebilirsiniz. Tabi, reklamların rahatsız edici olmadığını düşünüyorsanız bu özelliği kullanmanızı tavsiye ederiz.

İnternette gezinirken birçok tehlike sizi bekliyor. Bu tehlikeler şunlardır;

 • Kötü amaçlı reklamlar
 • Kimlik avı dolandırıcıları
 • Kripto para üretimi yapan kişiler

Google reklam engelleme eklentisi olan AdBlock, sizin gizliliğinizi korur ve güvenliğinizi en üst seviyede tutar. Reklam engelleyiciler arasında yer alan AdBlock eklentisi tamamen ücretsizdir. Google eklenti mağazasında bulabilirsiniz.

3.CyberGhost

CyberGhost VPN uygulaması, zararlı yazılımlar ve reklamlara karşı sizi korur ve tarayıcınızı daha güvenli bir hale getirir. Tabi, bu korumaları uygulama üzerinden manuel olarak sizin etkinleştirmeniz gereklidir. Eğer, yüksek düzey bir güvenlik istiyorsanız uygulama içerisinde yer alan bütün korumaları açmanızı öneririz.

BuzzFeed ve Facebook gibi birçok sitede yer alan reklamları da engelleyen, bu reklam engelleme programı ile güvenli bir şekilde gezinebilirsiniz. Ancak, program ücretli. Abonelik alıyorsunuz ve aboneliğiniz çerçevesinde kullanabiliyorsunuz. Uygulamayı satın aldıktan sonra 45 günlük para iade hakkınız da bulunuyor.

4.Surfshark CleanWeb

Surfshark adındaki VPN uygulamasına bağlı olan ve reklam engelleyici konumunda yer alan CleanWeb, kötü amaçlı yazılımlara, kimlik avlarına ve reklamlara karşı koruma sağlar. Diğer reklam engelleyici eklentilerden farklı olarak ‘’Veritabanı karşılaştırması’’ yapan CleanWeb, daha önceden zararlı olarak tespit edilmiş web sitelerine girişinizi de engeller.

Örnek verirsek; daha önceden başkası tarafından zararlı bir siteye girilmişse o sitenin URL’si program tarafından veritabana aktarılır. Eğer, siz de aynı siteye giriş yapmak isterseniz o sitenin zararlı olduğu belirtilip siteye girişiniz engellenecektir.

Ücretli programlar arasında yer alan CleanWeb’den faydalanmak için ilk olarak Surfshark aboneliğinizin olması gerekiyor. Ürünü aldıktan sonra memnun kalmazsanız 30 gün boyunca para iadesi de alabiliyorsunuz.

5.NordVPN

NordVPN programının tam anlamı ile bir reklam engelleyici olduğunu iddia edemeyiz ama pakete ilave edilmiş CyberSec’i vardır. İçerisinde barındırdığı bu yazılım ile sizi reklamlardan ücretsiz bir şekilde koruyabilir. Peki, nedir CyberSec?

CyberSec, tehlikeli olarak görünen web sitelerinden gelen reklamları otomatik olarak engelleyen ve bütün platformlarda kullanılabilen bir yazılımdır.

6.Opera

Web tarayıcısı olan Opera, kendi otomatik eklentileri ile kullanıcıları kendine çekiyordu. Kendine ait olan reklam engelleme eklentisi ile de çekmeye devam ediyor. Peki, Opera’ya ait olan bu eklenti ne kadar iyi?

Opera, herhangi bir üçüncü kişi tarafından hazırlanan yazılıma ihtiyaç bırakmadan kendisi bu işi çözmüş. Opera reklam engelleyicisi olarak aratma yaptığınızda Opera’nın sitesinden eklentiyi indirip kolayca kurabilirsiniz. Bu eklenti ile birlikte yukarıdaki eklentilerde bahsedilen tüm güvenlik önlemlerini alıp güvenli bir şekilde gezinebilirsiniz. Eğer, ekstra bir güvenlik isterseniz Opera VPN ile entegre bir şekilde kullanıp güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

7.AdFender

Ücretli reklam engelleyiciler arasında yer alan AdFender eklentisi, ağ tarafsızlığı ilkesi ile yıllardır piyasada yer alıyor. İnternette gezinirken gizliliği esas alan ve sizi saklamaya çalışan bu program ile daha güvenilir bir tarayıcı gezinti deneyimi yaşamanız mümkün hale getirilmiş.

Youtube reklam engelleme konusunda da etkin olan bu program ile Youtube’da video izlerken reklamsız bir deneyim yaşayabilirsiniz. Eğer, anonim tarama isterseniz de program içerisinde ‘’TOR’’ yer alıyor. TOR ile tarama yaptığınızda kimliğiniz gizlenir ve anonim bir şekilde tarama yapmış olursunuz.

8.Ghostery

Reklam engelleyiciler arasında son başlığımız olan Ghostery, uzun seneler boyunca bu sektörde yer alıyor. Android ve iOS işletim sistemlerinde çalışan Ghostery reklam engelleyicisi bilgisayarda da Firefox, Opera, Chrome ve Edge tarayıcılarında çalışıyor.

Bu program her türlü reklam türünü engeller. Bunun yanında da güvenlik ve gizlilik sunar. Ghostery, programı tamamen ücretsizdir ancak şunu da belirtmek de fayda var; bu programın ücretsiz olmasının sebebi ‘’Anonim verileri satması’’ olarak biliniyor. Anonim olarak yapılan gezintilerde verileriniz satılır ve gelir elde edilir. Eğer, bundan rahatsız olacaksanız bu programı kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap