1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Dünyanın En İyi 14 Web Tarayıcısı

Dünyanın En İyi 14 Web Tarayıcısı


Dünyanın en iyi web tarayıcıları, kullanıcılarına sunduğu özellikleri ve kullanıcı deneyimleri ile listelenmektedir. İnsanlar, günümüzde gününün büyük bir kısmını internette geçirmektedir. Geçirilen bu vakit sırasında da belirli kriterler göz önüne alınarak iyi web tarayıcıları sıralaması yapılmaktadır. Yapılan bu sıralamaya göre de çeşitli web browserlerı öncelikli olarak kullanılmaktadır.Derlediğimiz ücretsiz web tarayıcıları da şu şekildedir;

 1. Brave Browser
 2. Google Chrome
 3. Mozilla Firefox
 4. Opera
 5. Safari
 6. Microsoft Edge
 7. Tor Browser
 8. Vivaldi
 9. Firefox Quantum
 10. Chromium
 11. Waterfox
 12. Torch Browser
 13. Avant Browser
 14. Puffin Browser

En İyi Web Tarayıcılar

Dünya üzerinde en fazla tercih edilen en iyi web browserler, bu liste altında derlenmiştir. Listede yer alan browserlerı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. En iyi web tarayıcıları listesi yapılırken şu hususlar dikkat alınmıştır;

 • Kullanıcı deneyimi,
 • Güvenlik,
 • Hız,
 • Özelleştirme

Dilerseniz, dijitalleşme çağında önemi artan browserlerı yakından tanıyalım ve hayatınızı kolaylaştıracak derlememize geçelim.

1.Brave Browser

Javascript programlama dilinin yaratıcısı ve Mozilla’nın kurucusu Breandan Eich tarafından kurulan Brave Browser, son yılların en hızlı büyüyen browseri ünvanına sahip.  Öyle ki şimdiden Japonya’da en çok kullanılan varsayılan tarayıcı haline gelmiş. 

Brave Browser’in Özellikleri

 • Dünyanın en hızlı web tarayıcısı!
 • Brave Browser tüm reklamları otomatik olarak kaldırır.
 • Tamamen Ücretsiz!
 • %100 Kişisel veri gizliliği garantisi (Açık kaynak kodlu)
 • Reklamlar engellediği için; İnternet paketinizden ve telefon şarjınızdan %15’e varan tasarruf sağlar.
 • Brave ile beğendiğiniz içeriklere ve yayıncılara destek sağlayabilirsiniz.
 • Brave ile Youtube videolarını artık arka planda oynatabilirsiniz. 

”Reklamları engelleme özelliği varsayılan ayar olarak gelir, indirdikten sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.”

İNDİR

Brave Browser Hız Testleri 

Your browser does not support the video tag. https://www.battoken.org/wp-content/uploads/2020/08/Brave-Browser-Hız-Testi-En-Hızlı-Browser.mp4

2.Google Chrome

Chrome tarayıcısı, Google tarafından geliştirilen ve hızlı ve güvenli web tarayıcıları arasında yer alan ücretsiz bir web tarayıcısıdır. 2008 yılında Microsoft Windows sürümü yayınlanan Chrome, daha sonraki süreçte ise macOS, iOS, Android ve Linux sürümleri ile kullanıcıların hizmetine sunulmuştır. Projenin kodları ise Chromium adı verilen açık kaynak projesinde paylaşılmaktadır.

Sistem kaynağı tüketme konusunda cömert olan Chrome, Ram’i düşük olan cihazlarda probleme yol açabilmektedir. Ancak, son getirdiği güncellemelerle birilikte arka sekmeleri otomatik olarak dondurup, kaynak tüketimini azaltmayı hedeflemektedir. Bu nedenle de hızlı web tarayıcıları arasına adını yazdırmaktadır. Ayrıca, kullanışlı Chrome eklentileri ile de rakiplerinden ayrılmaktadır.

3.Mozilla Firefox

Firefox tarayıcısı, Mozilla Foundation tarafından yazılan ve ücretsiz açık kaynak kodlu olan bir internet tarayıcısıdır. En çok kullanılan internet tarayıcıları arasında yer almaktadır. Google’dan farklı olarak güvenliğinin üst düzeyde olması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Aynı zamanda verileri analiz etmeyip, herhangi bir konumda saklamaması da kullanıcılarına güven vermektedir. Hızlı, güvenilir ve aynı zamanda basit olan Firefox, dünyanın en iyi web tarayıcıları arasında yer alıyor.

4.Opera

Opera tarayıcısı, hatırlayacağınız üzere tuşlu telefon döneminde en fazla kullanılan web browserlerarasında yer alıyordu. Şu an ise Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Opera Software şirketi tarafından geliştirilen web tarayıcısının en büyük özelliği ise kendine ait bir VPN ve reklam engelleyicisine sahip olmasıdır. Opera VPN ile ücretsiz bir şekilde VPN ihtiyacınızı kullanabilirsiniz ayrıca hızlı browser arayışınız varsa Opera Gx sürümünü kullanabilirsiniz.

5.Safari

Apple şirketi tarafından geliştirilen Safari tarayıcısı; iOS, macOS ve Apple gibi platformlarda kullanıma sunmuş durumdadır. Bahsettiğimiz tarayıcılar dışında pek etkinliği olmayan web browseri, Apple kullanıcıları haricinde de fazla tercih edilmemektedir.

MacBook, iMac  ve MacBook Pro’larda yüklü olan ve bu cihazlarla bağdaştırılmış olan Safari, düşük kaynak kullanımı ile kullanıcılarına hızlı bir deneyim sunmaktadır. Bu sebepten de hızlı web tarayıcıları arasında yer almaktadır.

6.Microsoft Edge

Güvenli internet tarayıcıları arasında önemli konumda Olan Microsoft Edge tarayıcısı, siber suçların yoğun olarak yaşandığı şu dönemlerde otomatik güncellemeleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Otomatik olarak gerçekleştirdiği güvenlik güncellemeleri ile açıkları kapatan ve veri hırsızlığına olanak sağlamayan bu tarayıcı, Windows Defender, Do Not Track ve SmartScreen teknolojisi ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

7.Tor Browser

Gizli web tarayıcısı arayışınız varsa rahatlıkla kullanabileceğiniz Tor Browser, Firefox Extended Support sürümü ile güçlendirilmiş bir tarayıcıdır. Bu sebepten dolayı da illegal işlerin çok yapıldığı bir browserdir. Gizlilik paketleri ile ‘’İllegal işlerin tarayıcısı’’ olarak adlandırılmış olan web tarayıcısı, hiçbir şekilde veri kaydı almamaktadır. Ayrıca, USB sürücü üzerinde de Tor Browser kullanılabilmektedir.

8.Vivaldi

Vivaldi tarayıcısı, Opera tarayıcısının eski CEO’su Jon Stephenson von Tetzchner tarafından geliştirilmiştir. Windows ve Linux işletim sistemleri üzerinde çalışan web browseri, Chromium tabanlı bir yazılımdır. Google Chrome eklentisine çok benzeyen ve arka bahçesi olarak da nitelendirilen bu tarayıcı, yenilikçi sekme yığınlama teknolojisi ile birlikte daha yol katedecek gibi gözükmektedir. Ayrıca, dahili not alma sistemi ile birlikte de kullanıcılara pratik sağlamaktadır.

9.Firefox Quantum

Mobil web tarayıcıları arasında yer alan Firefox Quantum tarayıcısı, tüm tarayıcılarda değişiklik yaratabilecek cinsten bir tarayıcıdır. Akıllı telefonlarda sıkça tercih edilen bu tarayıcı, en hızlı web tarayıcıları arasında yer almasıyla da bilinmektedir. Son yaptığı güncellemeler ile sayfa yenileme hızlarını da en aza indiren Firefox Quantum, kişiselleştirilmiş yapısı ve az enerji tüketimi ile geleceğin browserleri arasında yer alacaktır.

10.Chromium

Tarayıcı geliştirileri tarafından tarayıcıların ana noktası ve temeli olarak kullanılan Chromium tarayıcısı, en iyi Chrome alternatifi web tarayıcısı olarak da nitelendirilmektedir.

11.Waterfox

Waterfox tarayıcısı, Mozilla Firefox’u temel alan açık kaynaklı bir yazılımdır. Bu tarayıcı, Java Applet ve Silverligh uygulamalarını da desteklemektedir. Bunların yanında da 64-Bit NPAPI eklentisini de desteklemektedir. Hızlı web browseri olarak nitelendirilen ve gizlilik anlamında eklentiler ile güçlendirilen bu web tarayıcısı, Linux, Windows ve Mac platformlarında yer almaktadır.

12.Torch Browser

Torch web tarayıcısı, multimedya tabanlı olan bir tarayıcıdır. Chrome alt yapısında barındırılan tarayıcı, medyada indirme işlemi yapmak için kullanacağınız programları içerisinde barındıran bir tarayıcıdır. Bu tarayıcı ile indirmek istediğiniz her şeyi kolaylıkla indirebilirsiniz. Genel olarak içerik üreticilerinin faydalandığı bu browser, her geçen gün güncellemelerine devam etmektedir.

13.Avant Browser

Avant Browser, Internet Explorer tabanında yer alan bir Opera tarayıcısı klonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Opera tarayıcısında yer alan çoğu özellik bu tarayıcıda da yer almaktadır. Buna ek olarak rss/atom gibi özelliklere de sahiptir.

14.Puffin Browser

Puffin Browser, Android cihazlarda en fazla tercih edilen web browserler arasında yer almaktadır. Diğer, tarayıcılardan öne çıkaran özelliği ise hızlı web tarayıcıları arasında yer almasıdır. Tabi, bunun da çeşitli kullanım sebepleri vardır. Son sürüm flash desteği, trackpad özelliği, birden fazla sekme ve bulut koruma gibi hususlar, Android kullanıcılarının dikkatini çekmiş durumda.

Yorum Yap

Yorum Yap