1. Ana Sayfa
  2. Brave Rehberi
  3. Brendan Eich Kimdir?

Brendan Eich Kimdir?


Brave Browser’in kurucusu olarak bilinen Brendan Eich, JavaScript dilini tasarlayan ve ilk kullanan kişi olarak bilinmektedir. Brave Browser’dan önce Mozilla projesinin de önemli aktörlerden  birisi olmuştur. Bunların yanında birçok teknolojik gelişmeye öncülük etmiştir.

Eğitim Hayatı

Brendan Eich, 4 temmuz 1961 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelmiştir. Orta seviyede lise eğitiminden sonra Santa Clara Üniversitesi’nde matematik bölümünden mezun olmuştur. 1985 yılına gelindiğinde ise  IIIionis Üniversitesi’nden master derecesini almaya hak kazandı.

İş Hayatı

Silicon Graphic adındaki şirkette kariyerine başlayan ve 7 sene boyunca ağ yapıları ve işletim sistemleri üzerinde çalışmalar yapan Brendan Eich, burada başarılar elde ettikten sonra MicroUnity Systems Engineering’de çalışmalaya başlamıştır. Burada da 3 sene boyunca mesai harcadıktan sonra 1995 senesinde Netscape Corporations’da iş hayatına devam etmiştir.

Scheme dilini tarayıcının içerisine gömmek niyeti ile başlayan çalışmalarda Java dilinden esintiler olan Netscape Navigator’un yazılmasında büyük rol oynamıştır. Daha sonra ise ilk etapta LiveScript adında olan ve daha sonra JavaScript olarak değiştirilen yazılım dilini geliştirmiştir.

1998 yılında ise Mozilla projesinin kurucuları arasında yer almıştır. 2003 senesinde Netscape’nin kapanması ile birlikte Mozilla Vakfı kurulmuştur. Kurulan bu vakıfta da ‘’Teknoloji Lideri’’ olarak yönetim kurulunda görev yapan Brendan Eich, Mozilla Corporation’da CTO olarak görev yapmaya başlamıştır. Uzun yıllar Mozilla’da görev yaptıktan sonra 2014 senesinde istifa etmiştir.

Son olarak ise milenyum çağında ortaya çıkan ve teknolojiye ayak uydurması ile ‘’Kripto dostu’’ olarak nitelendirilen olan Brave Browser’in kurucusudur.

Yorum Yap

Yorum Yap