1. Ana Sayfa
  2. BAT Rehberi
  3. BAT Token Nedir? -A’dan Z’ye Basic Attention Token!

BAT Token Nedir? -A’dan Z’ye Basic Attention Token!


Bu yazıda önce BAT ve Brave hakkında hiç bir bilgisi olmayan kullanıcılarında anlayabileceği şekilde basit tanımlarla Brave ve BAT’ı tanımlayacağız. Sonrasında daha kapsamlı başlıklar altında yazımıza devam edeceğiz.

Brave Browser Nedir?

Brave Browser, tıpkı google chrome, opera yada mozilla gibi bir internet tarayıcısıdır.

BAT Nedir?

Bitcoin’i duydun mu? İşte BAT Token’de bitcoin gibi bir digital para birimidir. BAT, Brave Browserın kendi para birimidir ve maddi karşılığı vardır. Borsalarda alınır satılır ve değeri serbest piyasa koşullarında arz ve talebe göre belirlenir.

Brave Browser Ne İşe Yarar?

Brave Browser, Google-Facebook gibi şirketlerin İnternet dünyasında ve digital reklamcılık alanındaki tekelleşmesine karşı bir çözüm olarak kurulmuştur. İnsanlara reklamsız ve hızlı bir internet deneyimi sunmayı amaçlar. Ayrıca diğer web tarayıcıları gibi insanların kişisel verilerini izinsiz bir şekilde depolamaz.

Google’ın Düzeni

Brave’nin neden kurulduğunu anlamak için önce Google’ın reklam düzenine bir bakış atmamız doğru olacak. Sonrasında Brave’nin önerdiği yeni düzeni inceleyebiliriz.

İnternet reklamlarının çok büyük kısmı Google’ın tekeli altındadır. Reklam verenler Google’a ücret öder. Google’da bu reklamları youtube kanallarına çeşitli sitelerde yada mobil uygulamların içerisinde yayınlar. Reklam verenden aldığı paranın büyük kısmını kendi cebine koyar, Youtube kanal sahibine yada site sahipleri ile bir kısmını paylaşır. Fakat aslan payını kendisine ayırır.

Google kendi tarayıcısı olan Google Chrome ile kullanıcılar hakkında bilgi toplar. Yine arama motoru olan Google ve Youtube ilede sizin ne arayıp neler izlediğinizi kayıt eder. Böylece ellerinde çok geniş bir kullanıcı veri tabanı oluşur. İnsanların ilgi alanlarına özel reklamlar oluşturmak için bu bilgileri kullanır. Bu yüzden başka herhangi bir x şirketi digital reklamcılık alanına girdiği zaman google ile rekabet edemez. Çünkü diğer şirketin elinde google kadar bilgi yoktur.

Yine facebook ilgi alanlarınzıa göre sizi kategorize eder ve kabaca bir tabirlerle sizi reklam verenlere satar.
Pek çok kullanıcı satıldığının farkında değildir.

Google’ın değerinin tek başına Türk borsasındaki tüm şirketlerinin hisselerini 8’e katladığını belirtmek isterim. Dünyanın en büyük ilk üç şirketinden biridir. Ve bu başarısını kullanıcılardan izinsiz şekilde topladığı bilgilere borçludur.

Ne kadara satıldığınızı ve bu şirketlere ne kadar para kazandırdığınızı merak ediyorsanız; Bir kişinin aylık arama verilerinin değeri ortalama 23 dolardır. kabaca kişi başına yıllık 250 dolar.

Brave’nin Düzeni

Brave yani Türkçesi ile ”Cesur”digital reklamcılık sektörüne cesur bir girişim yapıyor.


Bravenin düzeninde zorunlu reklam yoktur. Brave Browser reklamsız bir web tarayıcısıdır, tüm reklamları otomatik olarak engeller.

Fakat insanlar kendi rızaları ile ben reklam görmek istiyorum derse, ayarlar kısmından reklamları açabilirler.
Reklam verenin ödediği paranın %80’ini (Google’da bu oran %50) yayıncılara verir. . %15’inide reklamı gören kişiye verir.
Evet sıradan bir internet kullanısı olarak brave browser kullandığınız zaman gördüğünüz reklamlar için ödeme alırsınız.

Örneğin ben brave browser kullanıyorum. Kendi rızam ile reklam görüyorum. Gün boyunca ortalama 3-4 reklam çıkıyor ve bu 3 reklamı gördüğüm için yaklaşık 1 TL değerinde BAT kazanıyorum. Ayrıca kazandığım BAT’ları istediğim bir youtube kanalına yada bir internet sayfasına bahşiş olarak tek tıkla gönderebiliyorum.

Kısacası Brave, Reklam veren ve reklam alan arasında aracı görevi görüyor. Fakat google gibi aslan payını kendisine ayırmıyor.
Ayrıca brave reklam veren ve reklam alan iki tarafın yanında bir üçüncü taraf olan izleyicilerin varlığınıda tanıyor ve onlarıda ekosistemin bir parçası olarak görmek istiyor. Bu yüzden reklam verenlerden aldığı ücretin bir kısmını, izleyicilere teklif ediyor.

Hangi Düzen Daha İyi?

Yayıncılar İçin:
Brave’nin düzeninde Yayıncılar reklam gelirlerinden daha fazla pay alıyor.
Okuyuclarını- izleyicilerini eski düzendeki gibi reklama boğup rahatsız etmek zorunda kalmıyorlar.
Reklam gelirinin yanı sıra BAT token ile iyi içerik karşılığında tek tıklama ile bahşiş alabileceklerini biliyorlar. Bu yüzden reklam odaklı olmak yerine kullanıcı odaklı olarak daha fazla kazanabilirler.

Dünya çapında 600 milyondan fazla insan reklam engelleyici kullanıyor.Yayıncılar reklam engelleyici kullanan insanlardan para kazanamıyorlar ve bu sayı gittikçe artıyor. Yani Google ve Google düzenine benzer reklamcılık faaliyetleri yürüten şirketlerin reklamları artık insanlar tarafından istenmiyor.

Reklam Verenler İçin:
Bir insan günde 100 reklam görüyorsa dikkati ve ilgisi 100’e bölünüyor demektir. Ki bugün bir haber sitesine girdiğinizde bir sayfada 10-15 tane reklam bulunuyor. Gün boyunca binlerce reklama maruz kalıyoruz. Haliyle bu kadar reklam görünce reklamlara karşı ilgimiz düşük oluyor.

Örneğin bugün ülkemizdeki haber sitelerinin sayfaları içler acısı durumda. Tıklanma alabilmek için kocaman yayın kuruluşları kırk takla atıyorlar.
Eğer arama yaptığım konudaki içerik sabah,hürriyet yada sözcü gibi herhangi bir haber sitesinin sayfasında ise o içeriği öncelikli olarak açmıyorum. Çünkü biliyorum haberi yazan kişi konuyu uzatıp uzatıp bana 2000 kelime yazı okuttuktan sonra merak ettiğim soruyu en sonunda cevaplayacak yada aradığım içerikte sorumun cevabını bile bulamayacağım.
Bu sırada sonraki sayfayı çevir, haberin devamı için bir sonraki sayfaya bak şeklinde çeşitli rahatsız edici yönlendirmelere maruz kalacağım ve bu sırada 80 tane reklam göreceğim. Sizce bu reklamlar ne kadar etikili olabilir?


Google reklam maliyetleri pahalı olmasına rağmen istenilen sonucu vermekten uzaktır. Reklam verenler genellikle sahtekarlık yapan sahte web siteleri ve botlar tarafından sıkça kandırılır. (Botlar ve sahte tıklamalar ile reklam verenlerin ödediği yıllık 7,2 milyar doların havaya gittiği düşünülüyor)

Reklam görenler için:
Google’ın düzeninde sitemin ana değer unsuru olan reklam görenler yok sayılıyor. Brave’nin düzeninde reklam görenin reklam görmek için rızası alınıyor ve karşılığında ücret teklif ediliyor.

BAT’ın ve Brave’nin Kurucusu Kim?

Adı Brendan Eich. Javascript programla dilinin yaratıcısı ve Mozilla’nın kurucusu olan Brendan Eich, yazılım dünyasında saygı gören ve teknoloji öncüsü olarak kabul edilen bir kişi.

Yatırım Açısından BAT Token


Öncelikle yasalarımıza göre yatırım tavsiyesi vermek suç olarak kabul ediliyor. Bu nedenle bu başlık altında yazılanların bir yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmek isterim.

Bitcoin ilk zamanlarında fiyatı sadece 1 dolardı. Şuanda 1 Bitcoin = 11.000 dolardan işlem görüyor. BAT tokende bitcoin gibi bir kripto para birimi olduğunu söylemiştik. Günümüzde 100’lerce kripto para birimi bulunuyor.
coinmarketcap.com isimli siteden tüm kripto paraları görüntüleyebilirsiniz. Her kripto para biriminin bir projesi ve iş modeli vardır.
Bu şekilde ortaya koydukları para biriminin tıpkı bitcoin gibi insanlar tarafından kabul edilip benimsenmesini amaçlarlar. BAT tokende bunlardan bir tanesi, digital reklamcılığı hedef alan bir iş modeli ile kurulmuş köklü bir kripto para birimi.

BAT Token’in Geleceği.

BAT token geleceğin kripto para birimi olabilir mi? BAT benimsenmesi her geçen gün dahada artıyor. Bu yazı kaleme alındığı an itibari ile toplamda dünya çapında 347,991 insanın BAT token sahibi olduğunu görüyorum.
BAT sadece bir reklamcılık ekosisteminden daha fazlası gibi görünüyor. İnsanlar gördüğü reklamlar karşılığında az olsa BAT sahibi olursa;
pek çok alışveriş sitesi ve oyunlarda BAT ile ödeme entegre etmek zorunda kalacaktır. Bir yerden sonra BAT’ın büyümesi kartopu etkisi ile hızlanabileceğini düşünüyorum.Bu büyüme ile birlikte BAT token İnternetin en çok kullanılan kripto para birimi haline gelebilir.

BAT Token nasıl alınır?


1.Binance
En düşük komisyonla dünyanın en büyük digital para borsası binance üzerinden BAT alabilir yada satabilirsiniz.

2.Paribu
İkinci bir alternatif olaraksa Türkiye merkezli olan popüler borsa paribu.com üzerinden TL karşılığında BAT alabilir yada satabilirsiniz.
Havale yada eft ile paribuya para yatırmak ve çekmek mümkün.

BAT Token alıp-satarak para kazanabilir miyim?

Evet, BAT tıpkı bitcoin gibi sabit bir değere sahip değildir. Fiyatı arz ve talabe göre serbest piyasa koşullarında borsalarda belirlenir.
Günlük olarak TL karşısında yaklaşık bir değer vermek gerekirse; %1-5 arasında aşağı yada yukarı hareket eder.Düşük fiyattan alıp, daha yüksek fiyattan satarak para kazanmak mümkün. Fiyattaki dalgalanmalardan yararlanıp günlük olarak alım satım yapabılabilir.

1 BAT Kaç TL?

Buraya tıklayarak 1 BAT’ın güncel değerine bakabilir ve geçmiş günlerdeki fiyat grafiğini inceleyebilirsiniz.

BAT Token İstatistikleri

Alexa sıralamasına göre BAT entegrasyonu yapmış bazı siteler aşağıdaki gibidir. Bu siteler brave reklamları yayınlıyor ve üretikleri içerikler için okuyucularından – izleyicilerinden BAT ile bahşiş alabiliyorlar.


Aşağıdaki tabloda dünya üzerinde Brave yayıncısı olmuş ve BAT entegrasyonu yapmış yayıncıların sayısını görebilirsiniz.
27 Ağustos 2020 tarihi itibari ile dünya üzerinde 845.000’den fazla yayıncı BAT ekosistemine katılmış bulunuyor.

Dünyadan Yayıncı Örnekleri

Brave Browser kullanarak wikipedia sitesini ziyaret ettiğinizde brave onaylı yayıncı olduğunu görebilirsiniz. Aşağıdaki resimdeki üçgen sembolünün üzerinde doğrulama işareti varsa bu sitenin brave yayıncısı olduğunu anlamına gelir.

2012 yılından beri Youtube üzerinden müzik alanında yayın yapan Trap Nation kanalı aynı zamanda bir Brave yayıncısı. Trap Nation kanalının 29 milyon abonesi bulunuyor.

Türkiye’den Yayıncı Örnekleri

Popüler bilim yayınları yapan Evrim Ağacı Youtube kanalı ve web sayfası brave onaylı yayıncıdır. Evrim Ağacı Youtube kanalının 485.000 Abonesi bulunuyor.

Erkan Öz, brave onaylı yayıncı olarak bat ekosistemine katılan bir diğer youtube kanalı. Ekonomi alanında yayın yapan Erkan Öz’ün 135.000 abonesi bulunuyor.

BAT Token Yorumları

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson BAT Yorumu: BAT’ın büyümesinin olağanüstü olduğunu ifade ederek, BAT’ın favori kripto para birimlerinden olduğunu ifade etti.

Kripto Teknik BAT Yorumu:

Yorum Yap

Yorum Yap