1. Ana Sayfa
  2. Brave Rehberi
  3. DuckDuckGo Nedir? DuckDuckGo Kullanmak için 7 Neden

DuckDuckGo Nedir? DuckDuckGo Kullanmak için 7 Neden


DuckDuckGo arama motoru 2008 yılında Gabriel Weinberg tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur ve şu anda dünyanın en çok tercih edilen sekizinci arama motorudur. Perl dilinde programlanan ve FreeBSD üzerinde çalışmalarını sürdüren bu arama motoru, kişisel gizliliğe verdiği önem ile ön plana çıkmaktadır.

DuckDuckGo Privacy Browser adındaki internet tarayıcısı ile mobil cihazlar için de hizmet veren arama motorunun, Google Chrome ve Firefox için tasarladığı eklentiler de bulunmaktadır. Ancak, şunu da belirtmekte fayda var; DuckDuckGo arama motoru, Google Chrome veya Firefox gibi kendi tarayıcısına sahip değildir. Fakat, hangi tarayıcıda kullanırsanız kullanın mutlaka verilerinizi üçüncü taraf kişilerle paylaşmayacaktır.

7 Madde İle DuckDuckGo’nun Özellikleri

Google alternatifi arama motoru olan DuckDuckGo Browser, özellikleri ile kullanıcıları kendisine çekiyor. Diğer, tarayıcılardan farklı olarak daha gizli bir gezinim deneyimi sağlamaktadır. Tabi, bunların yanında da her geçen gün güncellemeleri ile dikkat çekmektedir. DuckDuckGo özellikleri ise şu şekilde;

  1. Aramaları kesinlikle izlemez ve kaydetmez
  2. Doğrudan bilgiye ulaşmak mümkün
  3. Klavye kısayolları ile daha hızlı bir deneyim sunar
  4. Doğrudan erişim sağlayabilirsiniz
  5. Belirlenmiş bir anahtar kelimede aynı sonuçları gösterir
  6. Web sitelerine bilgi aktarımı yapılmaz
  7. Kişiye özel reklam yoktur

1)Arama Motoru Üzerinden Yapılan Aramaları Kaydetmez

Birçok arama motorunda aramaların izlenmesi ve bunun paralelinde verilerin 3.kişilere reklam çalışmaları için satılması kullanıcıları ciddi anlamda rahatsız etmekte. Ancak, DuckDuckGo’da bulunan gizlilik anlaşması ile gizlilik esas olmakta. Arama motorunun yola çıkış parolası ‘’Gizlilik’’ olduğu için DuckDuckGo nedir? Sorusuna rahatlıkla ‘’Gizliliği esas alan arama motoru’’ cevabını verebiliriz.

2)Aradığınız Şeyin Cevabını Direkt Bulabilirsiniz

DuckDuckGo arama motoru üzerinden yaptığınız sorgularda birçok sorunun cevabını herhangi bir ikilemde kalmadan doğrudan görebilirsiniz. Peki, bu nasıl oluyor?

Bu arama motoru, bilgileri doğrudan Wolfram Alpha ve Wikipedi’dan çekmektedir. Bu nedenle de herhangi bir arama yaptığınızda doğrudan bu sayfalar karşınıza çıkmakta. Örneğin; bir ünlü hakkında ‘’Kimdir?’’ araması yaptığınızda doğrudan o ünlü hakkında bilgilere ulaşacaksınız.

3)Kısayollar İle Daha Kullanışlı

DuckDuckGo Browser’in bir diğer ayırıcı özelliği ise ‘’Klavye Kısayolları’’. Basitçe örnek vermek gerekirse yön tuşları ile arama sonuçlarında basitçe gezinebilirsiniz. Bunun paralelinde de ‘’Enter’’ tuşu ile de o sayfaya giriş yapabilirsiniz. Gördüğünüz üzere Mouse kullanmadan birçok aramayı gerçekleştirmeniz mümkün.

4)Bilgilere Doğrudan Ulaşabilirsiniz

DuckDuckGo arama motorun Google alternatifi arama motorları arasında yer almasının bir diğer sebebi ise sitelere doğrudan ulaşımdır.

Siteye girmeden önce arama çubuğuna ünlem işareti ‘’!’’ yaptığınızda sitenin de kısaltmasını yaparak girebiliyorsunuz. Örneğin, !yt yazdığınız zaman direkt olarak Youtubeye giriş sağlayabiliyorsunuz. Birkaç kısayolu paylaşalım;

!so = Stackoverflow

!eb = Ebay’da arama yap

!gsc = Google Scholar

!python = Phyton’da yer alan dökümanları ara

!w = Wikipedia

5)Anahtar Kelimelerde Aynı Sonuçları Gösterir

Veri gizliliğini koruyan arama motorlarından birisi olan DuckDuckGo, verilerinizi paylaşmaz. Bu sebepten dolayı da herhangi bir anahtar kelimede arama yapıyorsanız aynı sonuçları alırsınız. Çerezleriniz kaydedilmez.

6)Web Sitelerine Herhangi Bir Bilginizi Vermez

Gizliliği esas alan bu tarayıcıda herhangi bir bilgi aktarımı söz konusu değiştir. Özel şirketler de dahil olmak üzere hiçbir web sitesine veri aktarılmaz.

7)Reklamlar Anahtar Kelimelere Paraleldir

DuckDuckGo reklamları kişiye özel değildir. Bunun sebebi ise gizliliktir. Burada reklamlar, anahtar kelime odaklı çalışır.

DuckDuckGo Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1)DuckDuckGo’nun İstatistikleri Nasıl?

DuckDuckGo arama motoru, 2018 yılında verilen verilere göre günlük 20 milyon aramaya aracılık ediyor. Google alternatifi arama motorları arasında yer alan bu arama motorunun çalışan sayısı ise sadece 45 kişidir.

2)DuckDuckGo Nasıl Para Kazanıyor?

DuckDuckGo, bağışlar ile ayakta kalan bir arama motoru. Bir milyon dolar civarında bağış toplamış olan bu platform, son  zamanlarda ise terime bağlı olarak reklam gösterimlerine başlamıştır. Terime özel reklam göstermesinin sebebi de sizin hareketlerinizi izlememesidir.

Örneğin; Telefon araması yaptığınızda otomatik olarak telefon reklamlarını görürsünüz. Reklamlar, kişiye özel değildir. Terimler ile gösterilmektedir.

3)DuckDuckGo İsminin Bir Anlamı Var Mı?

İlk etapta garip bir isim gibi dursa da bu ismin herhangi bir gizli bir hikayesi yoktur. Şirketin kurucusu olan Weinberg’e sorulduğunda şu cevabı vermekte; bu ismi sadece seviyorum.

Yorum Yap

Yorum Yap