Kategoriler
İnceleme

ERC-20 Tabanlı Digital Altın – Gold.Storage İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugünkü incelememde sizlere tanesi 1 gram altına eşit olan erc20 tabanlı stabil bir tokenden bahsetmek istiyorum. Fakat öncesinde biraz altın nedir, neden değerlidir gibi temel bilgilerle yazıma giriş yapmak istiyorum.

Altın insanlık tarihi boyunca her zaman – tüm kültürlerde değerli olmuştur. Altın fiziksel olarak kolay işlenebilir özelliğe sahip, paslanmaz ,çekici bir madendir. Altın hiç bir şekilde dünya üzerinde üretilemez. Çünkü altın oluşturmak için yıldız sıcaklığı gerekir. Bu yüzden adet sayısı dünya üzerindeki varolan altınlarla sınırlıdır. Bu yüzden insanlar altının değerli olduğu yönünde binlerce yıldır bir mutakabat sağlamışlardır.

Eskiden merkez bankaları kağıt para basarken, bu paraların karşılığında rezervlerinde altın tutmak zorundaydı. Yani her kağıt banknot için rezervlerde altın bulunuyordu. Fakat modern ekonomik düzende bu altın stadanrtı artık geçerli değil. Kısacası özünde kağıt paraların bir karşılığı bulunduğunu söyleyemeyiz. Belirsiz arza sahip kağıt paralar bir devleti yada devletler topluluğunu temsil ederken altın devlet üstü bir yapıdadır ve herhangi bir devletin tekelinde değildir.

Türk Toplumu ve Altın

”Altın güvenilir bir limandır”sözünü çok duymuşsundur. Türk toplumu olarak altın yatırımı bizim için kültürümüzün bir parçası olduğundan dolayı Türkiye pek çok ülkeye oranla daha fazla altına sahip olduğu düşünülüyor. (Yastık altı altın kavramı)

Dünya üzerinde altın bir ödeme aracı – mal değişim aracı olmaktan daha çok bir değer saklama aracı olarak işlev görüyor diyebiliriz. Düşüncem aslında altının bir değer saklama aracından ziyade bir para olarakta çok kullanışlı olduğu yönünde. Fakat fiziksel altın ile ödeme yapmak kağıt ve digital paralara oranlara pek kullanışlı değil. Peki altın rezervleri ile desteklenen bir erc20 token olsaydı ve bunu sınırsız bir şekilde bölebilseydik ve herhangi ethereum tokeni gönderir gibi kolayca gönderebilseydik nasıl olurdu?

Digital Gold Nedir?

Digital Gold, Ethereum tabanlı bir erc20 tokenidir. Her bir Digital Gold Token – %99.99 saflıkta gram altına eşit değerdir.

Diğer altın satın alma alternatiflerinden farkı nedir?

Diğer farklı digital altın satın alma çözümlerinde kimliğinizi ibraz edersiniz. Fakat Digital Gold Token sahibi olarak kimliğinizi ibraz etmeniz gerekmez, altınlarınızı anonim bir şekide digital ortamda tutabilirsiniz.

Digital altınlarınızı istediğiniz kadar bölebilir ve istediğiniz kişiye dünyanın herhangi bir yerine herhangi bir saatte hiç bir kurum ve kuruluşla bağlantı kurmanızı gerek kalmadan gönderip – alabilirsiniz. Bu yapmış olduğunuz işlemler anonim olarak gerçekleştirilir.

Blockchain ve Altın

Günümüzde sanayi devrimine benzer bir digital devrim yaşıyoruz. Bu devrimin zemini güvenilir ve şeffaf yapısı ile blockchain kavramının oluşturacağını biliyoruz. Gerçek dünyadaki pek çok varlığın birer kopyası sanal dünyada tokenleşeceğini düşünüyorum. Peki bu durumun altına olan etkisi ne olacak? Aslında tokenlemiş bir altın bugüne kadar ki en güvenilir digital altın versiyonu olacağını düşünüyorum. Üstelik altının sadece değer sakalama aracı olarak değilde tarihin diğer dönemlerindeki gibi aynı zamanda bir değişim aracı, bir para olarakta kullanılabilmesinin önü açılıyor. 1 Digital Gold = 1 gram altına eşit demiştik. Fakat 1 dolarlık, 50 centlik hatta 0.01 centlik dahi altın almak ve göndermek mümkün.

Digital Altın Güvenli mi? Altınların Fiziksel karşılığının olup olmadığını nasıl bilebilirim?

En önemli noktada burası.

Digital Gold tokenlerinin karşılığı olan fiziksel altın rezervi mülkiyet haklarının güçlü olduğu Singapur’da saklanmaktadır. Rezervlerin doğruluğu ise ” BullionStar’ın Canlı Denetim Raporları” ile gerçek zamanlı olarak her zaman sorgulanabilir. Fiziksel rezervlerin doğruluğunu sorgulamak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

BullionStars nedir?

Gold️ BullionStar, tüm dünyada saygın ve tanınmış bir şirket olan ve gerçek altının depolanması ve güvenliği ile bilinen ortaklıktır.

Bu gömülü bir harici öğedir. Sil tuşu veya geri al tuşu kullanılarak silinebilir. Tamamını görüntülemek için aşağıdaki önizleme düğmesine basınız.

GOLD – ERC20 Stablecoin Backed by GOLD

Tokenlerin dolaşımdaki miktarından nasıl emin olabilirim?

Ethereum tarayısı tarafından eş zamanlı olarak dolaşımdaki token miktarı görüntülebilir. Bunun garantisi ise blockchain ve ethereum’un kendisidir. Tüm dünyada kayıtlar aynı anda tutulur ve bu kayıtlar değiştirilemez. Eğer bu konu hakkında yeterli bilginiz yoksa ”Ethereum ve Blockchain” kavramlarını detaylıca araştırmalısınız. Zira digital dünya bu iki kavramın üzerine inşa edilmekte.

Tarayıcı üzerinden tokenleri görüntülemek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

https://etherscan.io/token/0x0d16450d347c12c086d6c94c76c5aaac35ea07e0

Saklama maliyeti var mı?

Yıllık %0.99 oranında saklama maliyeti bulunuyor. Ethereum hesapları arasındaki transferlerinizden ise ”GAS” maliyeti denilen bir gönderim ücreti kesilmektedir. Türk lirası ile ifade edecek olursam her bir gönderim yaklaşık 1-2 lira arsaında değişmektedir. Yani neredeyse sıfıra yakın bir transfer ücreti bulunuyor.

Digital altın gold.storage hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Türkçe tanıtım videosu:

İlgili Bağlantılar:

Web sitesi: https://gold.storage

Bitcointalk Duyuru Başlığı: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5161544

Whittepaper (Türkçe) :https://gold.storage/wp/White_paper_tr.pdf

Telegram: https://t.me/digitalgoldcoin

Twitter: https://twitter.com/gold_erc20

Blog: https://steemit.com/@digitalgoldcoin

Reddit: https://www.reddit.com/r/golderc20/

İletişim Bilgilerim
Yazar: İlletyus
Bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=2801584

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir