Kategoriler
Borsa

Vergisiz dolar al sat nasıl yapılır?

Merhabalar,

Bildiğiniz üzere dolar ve altın alım satımında %1 vergi uygulaması getirildi.

Bu durumda alım satım yapmak imkansız hale geliyor. Şimdi bu yazımda sizlere vergisiz ve en az komisyonla nasıl dolar-tl kurunda 7/24 işlem yapabileceğinizi anlatacağım.

1.Aşama Bitcoin yada Ethereum gibi bir kripto para satın al.

Öncelikle bitcoin yada ethereum gibi bir kripto paraya ihtiyacımız var. Çünkü asıl işlem yapacağımız borsa’ya doğrudan türk lirası yatıramıyoruz fakat bitcoin yada ethereum ile fon yatırabiliyoruz. O yüzden öncelikle bitcoin yada ethereum gibi bir para birimi satın almamız gerekiyor.

Bu işlemi Türkiye’nin en büyük digital para borsası olan Thodex üzerinden halledebilirsiniz.

Thodex borsasına kayıt olmak ve komisyon indirimi kazanmak için buraya tıklayınız.

(Thodex yerine btcturk – paribu gibi diğer alternatif büyük borsalarıda tercih edebilirsiniz. )

2.Aşama FTX borsasına geçiş

Asıl işlem yapacağımız borsanın adı ise FTX borsasıdır. FTX, dünyanın en büyük ve güvenilir kaldıraçlı borsalarından bir tanesidir. Fakat FTX borsası global bir borsa olduğu için doğrudan TL yatırma ve çekme işlemi bulunmuyor. Bu yüzden 1.aşama’da bitcoin yada ethereum satın almak zorunda kaldık. Şimdi aldığımız kripto paramızı FTX borsasına gönderip depozit ediyoruz. Burada aldığımız kripto paramızı bozarak USD’ye geçiyoruz. Artık bakiyemiz FTX borsasında USD olarak ulaştırmış olduk.

3.Aşama Trade Zamanı!

Arama kısmına TRYP yada LİRA yazıyoruz. Burada TRYP-USD, sekmesi lira dolar kuru oluyor. TRYP-PERP ise kaldıraçlı işleme olanak tanıyan long yada short pozisyon açabileceğimiz bir paritedir. 1-100 arası kaldıraçla ister long ister short pozisyon açabilirsiniz.

4.Aşama Tekrar TL olarak hesaba çekim

Al-sat işlemlerimizi yaptık ve artık hesabımıza TL olarak paramızı çekmek istiyoruz diyelim. Yapmamız gereken FTX borsasındaki bakiyemizi bitcoin yada ethereum gibi bir digital para birimine çevirmek ve ardından bir Türk borsasına (Thodex, Btcturk,Paribu..) gönderip, paramızı TL olarak hesabımıza çekebiliriz. Yani en başta para yatırken geçtiğimiz aşamaları tersine şekilde yaparak paramızı çekiyoruz.

Burada yazımın sonuna geldim. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Takıldığınız noktalar olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

FTX borsasına kayıt olurken aşağıdaki indirim kodu referans bağlantısı üzerinden kayıt olursanız ömür boyu ilave %5 komisyon indirimi alabilirsiniz.

FTX borsasına indirimli kayıt ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir