Kategoriler
Borsa

Bitcoin Düşerken Nasıl Kazanılır?

Merhabalar,

Bitcoin düşerken short işlem açarak düştükçe kazanmak mümkündür.

Short işlem nedir?

Çalışma mantığı şu şekildedir. Borsanın rezerve havuzunda bitcoin bulunur. Size short işlem yaptığınızda borsa sizin için rezervinden bitcoin çıkarıp satar. Bitcoin fiyatı düşünce poziyonu kapatırsınız. Aradaki farkıda size öder. Ama olurda bitcoin fiyatı yükselirse bu sefer zarar edersiniz. Bu işleme short işlem denir – türkçe olarak ise açığa satma adı verilir.

Short nasıl açılır?

Bu özellik her borsada yoktur. En popüler olanı FTX isimli borsadır. Bende FTX borsası üzerinden resimli bir şekilde nasıl short açabileceğinizi göstereceğim.

Örneğin; Ethereum için short pozisyon açacaksınız. Ve fiyatı düştükçe siz kazanmak istiyorsunuz. Bunun için ETH-PERP paritesine tıklıyorsunuz.

Buradan alım satım bölümüne gidip satışa geliyorsunuz ve ethereum satıyorsunuz. Elinizde hiç ethereum olmamasına rağmen buradan ethereum satabiliyorsunuz. Böylece short pozisyonunuz açılmış oluyor. Ethereum düştükçe kazanıyorsunuz, yükseldikçe ise kaybediyorsunuz.

Pozisyon açmadan önce yine panelde kaldıraç ayarını göreceksiniz. Kaldıracı 1x yaparsanız ethereum 1 dolar düştüğü zaman sizde 1 dolar yükselirsiniz. Yani risk minumumdur. Fakat kaldıracı 10 olarak işaretledikten sonra pozisyon açarsanız 1 dolarlık düşüş için 10 dolar kazanırsınız. Fakat tam tersi 1 dolarlık yükseliş olursa 10 dolar kaybedersiniz. Yani riski istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Örneğin ETH üzerinden verdim. aynı şekilde BTC-PERP üzerinden aynı işlemi yaparak BTC için short pozisyon açabilirsiniz.

FTX BULL ve BEAR Tokenler

FTX borsasının içerisinde insanların ayrıntılara takılmadan kolayca kullanılabilmesi için BEAR ve BULL ismli tokenler bulunuyor. BEAR isimli coini satın alırsanız, bitcoin düştükçe bu coin otomatik olarak yükselmektedir. Bitcoin 1 dolar düşerse bu coin 3 dolar yükselmektir. Fakat tam tersi bitcoin 1 dolar yükselirsede bu coin 3 dolar düşmektedir.

FTX Borsası kimlik istiyor mu?

Hayır, tıpkı binance borsası gibi. 2000 dolar günlük çekim limitine kadar kimlik onayı istemiyor. Fakat günlük çok yüklü işlemler yapmak isterseniz kimlik onaylamanız gerekecektir.

Refernas linki ile kayıt olarak ömür boyu %5 komisyon indirimi alarak üye olmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

FTX borsasına indirimli kayıt ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir