Kategoriler
Borsa

Vergisiz dolar al sat nasıl yapılır?

Merhabalar,

Bildiğiniz üzere dolar ve altın alım satımında %1 vergi uygulaması getirildi.

Bu durumda alım satım yapmak imkansız hale geliyor. Şimdi bu yazımda sizlere vergisiz ve en az komisyonla nasıl dolar-tl kurunda 7/24 işlem yapabileceğinizi anlatacağım.

1.Aşama Bitcoin yada Ethereum gibi bir kripto para satın al.

Öncelikle bitcoin yada ethereum gibi bir kripto paraya ihtiyacımız var. Çünkü asıl işlem yapacağımız borsa’ya doğrudan türk lirası yatıramıyoruz fakat bitcoin yada ethereum ile fon yatırabiliyoruz. O yüzden öncelikle bitcoin yada ethereum gibi bir para birimi satın almamız gerekiyor.

Bu işlemi Türkiye’nin en büyük digital para borsası olan Thodex üzerinden halledebilirsiniz.

Thodex borsasına kayıt olmak ve komisyon indirimi kazanmak için buraya tıklayınız.

(Thodex yerine btcturk – paribu gibi diğer alternatif büyük borsalarıda tercih edebilirsiniz. )

2.Aşama FTX borsasına geçiş

Asıl işlem yapacağımız borsanın adı ise FTX borsasıdır. FTX, dünyanın en büyük ve güvenilir kaldıraçlı borsalarından bir tanesidir. Fakat FTX borsası global bir borsa olduğu için doğrudan TL yatırma ve çekme işlemi bulunmuyor. Bu yüzden 1.aşama’da bitcoin yada ethereum satın almak zorunda kaldık. Şimdi aldığımız kripto paramızı FTX borsasına gönderip depozit ediyoruz. Burada aldığımız kripto paramızı bozarak USD’ye geçiyoruz. Artık bakiyemiz FTX borsasında USD olarak ulaştırmış olduk.

3.Aşama Trade Zamanı!

Arama kısmına TRYP yada LİRA yazıyoruz. Burada TRYP-USD, sekmesi lira dolar kuru oluyor. TRYP-PERP ise kaldıraçlı işleme olanak tanıyan long yada short pozisyon açabileceğimiz bir paritedir. 1-100 arası kaldıraçla ister long ister short pozisyon açabilirsiniz.

4.Aşama Tekrar TL olarak hesaba çekim

Al-sat işlemlerimizi yaptık ve artık hesabımıza TL olarak paramızı çekmek istiyoruz diyelim. Yapmamız gereken FTX borsasındaki bakiyemizi bitcoin yada ethereum gibi bir digital para birimine çevirmek ve ardından bir Türk borsasına (Thodex, Btcturk,Paribu..) gönderip, paramızı TL olarak hesabımıza çekebiliriz. Yani en başta para yatırken geçtiğimiz aşamaları tersine şekilde yaparak paramızı çekiyoruz.

Burada yazımın sonuna geldim. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Takıldığınız noktalar olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

FTX borsasına kayıt olurken aşağıdaki indirim kodu referans bağlantısı üzerinden kayıt olursanız ömür boyu ilave %5 komisyon indirimi alabilirsiniz.

FTX borsasına indirimli kayıt ol

Kategoriler
Borsa

Bitcoin Düşerken Nasıl Kazanılır?

Merhabalar,

Bitcoin düşerken short işlem açarak düştükçe kazanmak mümkündür.

Short işlem nedir?

Çalışma mantığı şu şekildedir. Borsanın rezerve havuzunda bitcoin bulunur. Size short işlem yaptığınızda borsa sizin için rezervinden bitcoin çıkarıp satar. Bitcoin fiyatı düşünce poziyonu kapatırsınız. Aradaki farkıda size öder. Ama olurda bitcoin fiyatı yükselirse bu sefer zarar edersiniz. Bu işleme short işlem denir – türkçe olarak ise açığa satma adı verilir.

Short nasıl açılır?

Bu özellik her borsada yoktur. En popüler olanı FTX isimli borsadır. Bende FTX borsası üzerinden resimli bir şekilde nasıl short açabileceğinizi göstereceğim.

Örneğin; Ethereum için short pozisyon açacaksınız. Ve fiyatı düştükçe siz kazanmak istiyorsunuz. Bunun için ETH-PERP paritesine tıklıyorsunuz.

Buradan alım satım bölümüne gidip satışa geliyorsunuz ve ethereum satıyorsunuz. Elinizde hiç ethereum olmamasına rağmen buradan ethereum satabiliyorsunuz. Böylece short pozisyonunuz açılmış oluyor. Ethereum düştükçe kazanıyorsunuz, yükseldikçe ise kaybediyorsunuz.

Pozisyon açmadan önce yine panelde kaldıraç ayarını göreceksiniz. Kaldıracı 1x yaparsanız ethereum 1 dolar düştüğü zaman sizde 1 dolar yükselirsiniz. Yani risk minumumdur. Fakat kaldıracı 10 olarak işaretledikten sonra pozisyon açarsanız 1 dolarlık düşüş için 10 dolar kazanırsınız. Fakat tam tersi 1 dolarlık yükseliş olursa 10 dolar kaybedersiniz. Yani riski istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Örneğin ETH üzerinden verdim. aynı şekilde BTC-PERP üzerinden aynı işlemi yaparak BTC için short pozisyon açabilirsiniz.

FTX BULL ve BEAR Tokenler

FTX borsasının içerisinde insanların ayrıntılara takılmadan kolayca kullanılabilmesi için BEAR ve BULL ismli tokenler bulunuyor. BEAR isimli coini satın alırsanız, bitcoin düştükçe bu coin otomatik olarak yükselmektedir. Bitcoin 1 dolar düşerse bu coin 3 dolar yükselmektir. Fakat tam tersi bitcoin 1 dolar yükselirsede bu coin 3 dolar düşmektedir.

FTX Borsası kimlik istiyor mu?

Hayır, tıpkı binance borsası gibi. 2000 dolar günlük çekim limitine kadar kimlik onayı istemiyor. Fakat günlük çok yüklü işlemler yapmak isterseniz kimlik onaylamanız gerekecektir.

Refernas linki ile kayıt olarak ömür boyu %5 komisyon indirimi alarak üye olmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

FTX borsasına indirimli kayıt ol